MATERIAŁY EDUKACYJNE
dostępne po zalogowaniu
ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ!
ilość miejsc ograniczona
REJESTRACJA

infarma_badge_945_Szczyrk_2018-11-22-1

DO ROZPOCZĘCIA SYMPOZJUM POZOSTAŁO

Szczyrk

Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą

deptak nad Żylicą

 


Przy wsparciu Funduszy Unijnych, w ramach projektu "Rozbudowa i modernizacja ścieżki rowerowo-pieszej w Szczyrku (Deptak nad Żylicą i dalej w kierunku Buczkowic) oraz zagospodarowanie terenu centrum Miasta Szczyrk", powstała nowa nawierzchnia Deptaku nad Żylicą. Zagospodarowana ścieżka będzie służyć spacerowiczom o każdej porze roku. To także odcinek przygotowany z myślą o rowerzystach (trasa w Szczyrku połączona jest z trasą rowerową w Buczkowicach) oraz uprawiających narciarstwo biegowe.
Spacer/wycieczka rowerowa rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum i dalej do Amfiteatru „Skalite”, obok Skoczni „Skalite” oraz Centralnego Ośrodka Sportu.

"Plac św. Jakuba" w Centrum Szczyrku

Plac Świętego Jakuba w CENTRUM

Przy wsparciu Funduszy Unijnych, w ramach projektu "Rozbudowa i modernizacja ścieżki rowerowo-pieszej w Szczyrku (Deptak nad Żylicą i dalej w kierunku Buczkowic) oraz zagospodarowanie terenu centrum Miasta Szczyrk", na terenie byłego dworca autobusowego powstał plac mający pełnić funkcję przestrzeni publicznej w centrum miasta. Plac ma również za zadanie spiąć przestrzeń pomiędzy główną ulicą miasta, czyli ul. Beskidzką, a rozbudowywaną ścieżką rowerowo-pieszą biegnącą wzdłuż koryta rzeki.

Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego

Start zjazdu zimowego bacy

 

Trasa zlokalizowana jest przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku. Ze względu na swoją konfigurację umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z narciarstwem jak i zaawansowanym narciarzom. W okresie letnim jest ona wykorzystywana jako trasa rowerowa, co umożliwia uprawianie kolarstwa crossowego szerokiemu gronu odbiorców. Ponadto, trasa spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego, co umożliwia rozgrywanie zawodów dla dzieci i młodzieży, jak również najwyższej rangi zawodów międzynarodowych w biegach i kolarstwie.

Centralny Ośrodek Sportu

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku - widok z lotu ptaka

www.szczyrk.cos.pl 

Niewątpliwą perełką Szczyrku jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich przy Centralnym Ośrodku Sportu. Poza jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce (na Skrzyczne), COS dysponuje krytą pływalnią ogólnodostępną, halą widowiskowo-sportową, centrum odnowy biologicznej, stadionem lekkoatletycznym, boiskiem sportowym ze sztuczną nawierzchnią, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki plażowej oraz skoczniami narciarskimi.

Kompleks skoczni narciarskich "Skalite"

skocznie - zdjęcie z oddali

www.szczyrk.cos.pl

Skocznia narciarska „Skalite” powstała w 1937r. Pierwotnie osiągano na niej odległości do 40m. Po zakończeniu II wojny światowej skocznia została przebudowana przed narciarskimi Mistrzostwami Polski w 1948r., umożliwiając oddawanie skoków o długości do 70m. W latach 2007-2008 skocznia została po raz kolejny przebudowana – powstała wówczas skocznia K-95 (HS-106). Na przełomie 2007/2008 dobudowano obok skoczni K-95 obiekt o punkcie K usytuowanym na 70 metrze (HS-77). W latach 2009/2010 dobudowano trzecią skocznię - K-40. Na obiekcie organizowane są najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej.

Kolej Linowa na Skrzyczne

Skrzyczne kolej linowa

www.szczyrk.cos.pl

Jedyna w Szczyrku kolejka krzesełkowa to wielka atrakcja turystyczna o każdej porze roku. Z dwuosobowych krzesełek podczas 1 odcinka (Szczyrk-Jaworzyna) i 4-os. kanapy podczas 2 odcinka (Jaworzyna-Skrzyczne) rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów, a ze szczytu przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry.

Czynne w godz. 9:00 – 17:30 (w tyg.); 9:00 – 18:30 (weekend)

II odcinki:

 • Szczyrk - Jaworzyna – ok. 20 min.
 • Jaworzyna - Skrzyczne – ok. 5 min.
 • Cena 1 odcinka – 7,00zł/os.
 • Cena 2 odcinka - 8,00zł/os.

Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej "Na Górce"

GORKA

www.szczyrk.sdb.org.pl

Dojście pieszo od ul. Turystycznej (przy „IT”), pieszo lub samochodem od ul. Wrzosowej (Szczyrk Biła) i ul. Wczasowej. Sanktuarium to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. To tu 25. lipca 1894r. dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Najświętsza Maria. W miejscu objawienia w 1912r. wybudowano Sanktuarium. Obok Sanktuarium znajduje się Grota Matki Boskiej z źródełkiem, będąca miejscem magicznym – pełnym ciszy i spokoju, gdzie można wypocząć i cieszyć się pięknem krajobrazu otaczających gór.

 • Msze św. w niedziele i święta: 7:30, 9:30, 11:30, 13:15, 17:00; 19:00 (V-VIII)
 • w tygodniu: 7:30 (IV-X), 9:30, 11:30, 17:00; 19:00 (VII-VIII)
 • Odpusty: 31.01, 2.02, 3.05, 15.08, 8.09

Zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba Apostoła

www.szczyrk.wiara.org.pl

Liczący ponad 200 lat kościół to najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w mieście. Posiada piękna zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół został rozbudowany, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. 24. kwietnia 2011r. kościół został podniesiony do godności Sanktuarium.

 • Msze św. w niedziele: 8:00, 11:00, 18:00
 • Poniedz.- piątek: 18:00 (za wyjątkiem III piątku m-ca);
 • Sobota: 7:00, 18:00
 • Kontakt w celu zwiedzania dla grup - tel. 603-904-050 (ks. Proboszcz)

BATOR ART GALLERY / Beskidzka Galeria Sztuki

Beskidzka Galeria Sztuki

www.galeria.szczyrk.pl

Największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej założona w 1995r. przez Barbarę i Mirosława Batorów. Na powierzchni 200m2 prezentowane są dzieła ponad 130 artystów, współpracujących z Galerią. Co roku organizowanych jest ok. 10 wystaw malarskich, a także liczne koncerty, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne i plastyczne, wykłady o sztuce i nie tylko, imprezy folklorystyczne oraz kulturalne. Od wielu lat, co roku, organizowane są plenery malarskie sztuki figuratywnej. Galeria została wpisana do obiektów szlaku kulturowego.

Czynne codziennie w godz. 10:00 – 20:00

Ta strona używa ciasteczek (COOKIES). Zapoznaj się z Polityką prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.